PARKINSONO LIGA

Parkinsono liga daugeliui asocijuojasi su galūnių drebėjimu. Iš tiesų, tai vienas iš ligai būdingų simptomų, tačiau ne vienintelis. Gana dažnai pirminiai ligos simptomai yra raumenų sukaustymas, sustingimas, judesių sulėtėjimas, o drebėjimas gali būti visiškai neryškus. 

Kind Nurse with Elderly

Ligos pasekmės

Parkinsono liga – viena dažniausių neurodegeneracinių ligų, kuria sergant nyksta tam tikros galvos smegenų ląstelės, dėl ko sutrinka, sulėtėja judesiai. Manoma, kad Lietuvoje Parkinsono liga serga 300 iš 100 tūkst. gyventojų. Vidutinis pacientų amžius, kai atsiranda pirmieji ligos simptomai, – 55 m., tačiau apie 5–10 proc. pacientų jie gali pasireikšti ir iki 40 m. (kas dešimtas suserga iki 40 m.).

Liga pasireiškia ne tik motorikos sutrikimais (galūnių ir kūno sukaustymu, drebėjimu, judesių sulėtėjimu). Tarp nemotorinių simptomų vienas dažniausių yra demencija (silpnaprotystė), kuri pasireiškia 25–40 proc. sergančiųjų. Kartu su minėtais motorikos sutrikimais, eisenos pasikeitimais, gali varginti kalbos, rijimo sutrikimai, keičiasi rašysena. Pastebėta, kad sergančiuosius Parkinsono liga dažniau vargina depresija. Be abejo, simptomai sunkėja ligai progresuojant. Vėlesnėmis ligos stadijomis ligonis jau sunkiai pats atsistoja, sunkiai eina, o esant paskutiniajai stadijai – tampa prikaustytas prie lovos arba neįgaliojo vežimėlio.

Mitybos ypatumai

Kaip ir sergant bet kokia liga, tinkamai mitybai medikai rekomenduoja skirti daug dėmesio. Be abejo, tinkamai parinktas kokybiškas maistas neišgydys, tačiau padės jaustis geriau, sustabdys ligos progresavimą.

Taip pat reikia nepamiršti, kad vieni pagrindinių Parkinsono ligai gydyti skirtų vaistų (levodopos preparatai) turi ryšį su maistu, todėl gydytojai rekomenduoja jų vartoti 1 val. prieš valgį. Taip pat gydytojai rekomenduoja valgyti įvairų ir sveiką maistą. Jei vargina vidurių užkietėjimas, ligonis turėtų valgyti daugiau ląstelienos turinčio maisto (šviežių vaisų ir daržovių, rūpaus malino duonos gaminių, kt.). Stebėti, kaip veikia ligonio virškinamoji sistema, ir pasirūpinti tinkamų maistu turėtų artimieji. Be to, Parkinsono liga sergančius ligonius dažnai vargina svorio mažėjimas, dehidratacija, vidurių užkietėjimas, kaulų retėjimas, tad ligoniai ne visada gali maitintis įprastu maistu. Tokiu atveju rekomenduojama į pagalbą pasitelkti „Tonusline“ mitybos klinikos specialios medicininės paskirties maisto produktus, sukurtus atsižvelgiant į problemas, su kuriomis gali susidurti sergantis ligonis (tokius, kaip disfagija, virškinimo sutrikimai, hidratacija, taip pat jei slaugomas ligonis kartu serga diabetu).