LIGONIŲ SLAUGA

Ką turėtume žinoti?

Žmogus planuoja – Dievas juokiasi“ – gerai žinoma patarlė. Iš tiesų, ligos visada užklumpa netikėtai, ateina nelauktai ir nepaiso nei amžiaus, nei išsilavinimo, nei socialinės padėties. Vieną dieną esi sveikas ir kupinas planų, o kitą – sunkus ligonis. Tokios ligos, kaip vėžys, insultas ar infarktas, akimirksniu apverčia gyvenimą aukštyn kojomis. Kita vertus, ir sergant lėtinėmis ligomis, tokiomis, kaip cukrinis diabetas, Parkinsono ar Alzheimerio liga, komplikacijos ar ligos paūmėjimai būna nelaukti. Ką reikėtų žinoti apie sunkių ligonių slaugymą?

Ant patalo gulinčio ligonio priežiūra

Sick senior womanInsultas, vėžys, išsėtinė sklerozė, kitos sunkios ligos ar traumos prie lovos ar invalido vežimėlio gali prikaustyti ilgam ar net visam laikui. Žmogus staiga tampa visiškai priklausomas nuo aplinkinių, nes negali pats nei nusiprausti, nei pavalgyti. Prižiūrint gulintį ligonį labai svarbu gerai įrengti kambarį, lovą pastatyti taip, kad prie ligonio būtų galima prieiti iš abiejų pusių. Kambarį būtina nuolat vėdinti. Ypač svarbi yra ligonio higiena. Juk prakaitas, šlapimas ar išmatos yra palanki terpė praguloms, kurių rizika ypač didėja antsvorio turintiems žmonėms. Todėl gulinčio ligonio veidą, rankas, kaklą turėtume prausti kasdien, o kartą per savaitę, jei įmanoma, maudyti vonioje ar duše. Jei tokios galimybės nėra, turi būti atliekamas drėgnas kūno valymas. Pragulų profilaktikai svarbu nuolat keisti ligonio padėtį, stebėti, kad patalynė būtų be raukšlių, natūralaus audeklo.

Prižiūrint gulintį ligonį svarbu tenkinti visus jo poreikius, ne tik higienos. Taigi, jis turi gauti atitinkamą gydymą ir maitinimą, taip pat jam reikalingas bendravimas, palaikymas. Sunkiai sergantys žmonės neretai tampa įtarūs, viskuo nepatenkinti, juos kankina depresija, apatija. Jie nerimauja dėl savo gyvybės, dėl to, kad yra priklausomi nuo aplinkinių. Tokia psichologinė būsena sunkina galimybę pasveikti. Todėl labai svarbu ligonį teigiamai nuteikti, paskatinti kovoti su liga, nenuleisti rankų.

Vaikštančio ligonio priežiūra

Walker

Alzheimerio liga, kraujagysline demencija ar Parkinsono liga sergantys ligoniai dažnai nepraranda galimybės judėti. Tačiau dėl to jų priežiūra netampa lengvesnė, netgi priešingai. Tokie ligoniai turi būti stebimi visą parą, nes gali palikti įjungtą viryklę ar elektros prietaisus, išeiti iš namų ir pasiklysti ir t.t. Šie ligoniai taip pat tampa pasyvūs, nenori nieko veikti, jaučiasi vieniši, mano, kad jais niekas nesirūpina, ir pan. Šiems ligoniams taip pat reikalingas medicininis ligos gydymas ir pagalba, kuri apima visas kasdienines procedūras: jiems reikia padėti nusiprausti, išsimaudyti, pavalgyti, padėti judėti, jei naudojasi vėžimėliu ar vaikštyne. Be abejo, turi būti patenkinti ir bendravimo bei emociniai poreikiai. Demencija (tiek senatvinė, tiek kraujagyslinė ar Alzheimerio liga) neišgydoma, laikui bėgant liga tik progresuoja, todėl slaugos poreikis tampa dar didesnis.

Namuose slaugomiems demencija sergantiems žmonėms reikėtų sukurti saugią aplinką: baldai turėtų būti nearšiais kampais, kambariai tinkamai apšviesti, jei ligonis valgo pats – įrankiai irgi neturėtų būti aštrūs. Su sergančiaisiais reikia elgtis pagarbiai ir oriai.

Ligonio poreikių užtikrinimas: mitybos svarba

Mityba – vienas svarbiausių visų ligonių poreikių. Visiems žinoma, kad mityba turi didelę reikšmę žmogaus sveikatai. Taigi, ji be galo svarbi sveikam ir norinčiam kuo ilgiau tokiam išlikti žmogui. Tačiau susirgus mitybos reikšmė tampa dar didesnė. Juk sergant organizmas kovoja su liga, todėl jam būtina padėti. Visi žinome, kad sergant peršalimo ligomis labai svarbu daug gerti skysčių ir vartoti vitamino C. Kokie mitybos ypatumai sergant sunkiomis ligomis, tokiomis kaip vėžys, insultas, infarktas, Alzheimerio ar Parkinsono liga?

Medikai teigia, kad dieta yra daugelio ligų gydymo sudedamoji dalis. Po insulto ar infarkto dietą reikėtų pakoreguoti taip, kad joje nebūtų produktų, skatinančių aterosklerozės vystymąsi, didinančių cholesterolio kiekį kraujyje, kraujo spaudimą ir pan. Jei po insulto ligoniui sunku ryti, jam turėtų būti paruoštas specialus maistas, skystesnės konsistencijos, papildytais visomis reikalingomis medžiagomis.

Sergantiesiems vėžiu rekomenduojama vartoti daugiau kalorijų, ypač baltymų. Iš kitos pusės, šie ligoniai turėtų mačiau valgyti skaidulinio maisto, nes jis gali skatinti viduriavimą, kelti skausmą kramtant. Tinkamai maitindamasis žmogus lengviau pakelia vėžio gydymą, jo komplikacijas, išvengia infekcijų, kt.

Tinkama mityba labai svarbi ir kai ligonis guli ant patalo. Tokiam ligoniui būtina gauti pakankamai baltymų, angliavandenių, mineralų, mikroelementų ir kalorijų. Nustatyta, kad pragulos sparčiau susidaro, jei ligonio organizmas stokoja vitamino C ir cinko. Taip pat pragulos lengviau formuojasi, kai ligonis netenka svorio. Jautresnis tampa ir gulinčio ligonio virškinamasis traktas, jis gali stokoti apetito, jį gali kankinti vidurių užkietėjimas.

Tinkama sunkiai sergančio ligonio mityba – rimtas iššūkis. Mokslininkai jau pradėjo skaičiuoti, kiek ligonių miršta vien dėl to, kad po sunkių ligų, operacijų nėra tinkamai maitinami, nes negali kramtyti, ryti, nevirškina maisto medžiagų ir todėl badauja.

Plačiau apie ligonių mitybą skaitykite skyriuje „Ligonių mitybos ypatumai”