INSULTAS

Insultas – tai galvos smegenų pažeidimas, kurį sukelia dėl užsikimšusios kraujagyslės ar kraujo išsiliejimo į smegenis sutrikusi kraujotaka.

Human Heart Coronary Problem with Cholesterol Plaque Build up

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, kas 2 sekundes pasaulyje kas nors patiria insultą, kas 6 sekundes kas nors nuo šios ligos miršta. Vieną iš šešių vyrų ir vieną iš penkių moterų per gyvenimą ištinka insultas.

Kaip atpažinti?

Pagrindiniai insulto simptomai:

- Vienos kūno pusės – veido, rankos, kojos nutirpimas, nusilpimas.
- Koordinacijos sutrikimas (sutrinka eisena).
- Kalbos sutrikimas.
- Staigus regėjimo pablogėjimas.
- Galvos svaigimas, neįprastai stiprus galvos skausmas.

Atsiradus šiems požymiams, svarbu kuo greičiau kreiptis į medikus, nes nuo to, kaip operatyviai bus suteikta pagalba, kartu ir nuo pažeidimo vietos ir dydžio priklausys ir ligos prognozė. Deja, po insulto iki galo nepasveiksta niekas.

Insulto pasekmės

Po insulto žmogus dažnai turi iš naujo mokytis vaikščioti, kalbėti, atlikti įprastus ir anksčiau jokių rūpesčių nekėlusius darbus. Daliai žmonių tai pavyksta, ir tai gera ligos pasekmė. Blogiausia insulto prognozė – mirtis. Kita bloga žinia, kad insultas – viena pagrindinių priežasčių, sukeliančių ilgalaikę negalią. Tai reiškia, kad toli gražu ne visiems patyrusiems insultą pavyksta grįžti į visavertį gyvenimą, dirbti. Daliai iki gyvenimo pabaigos tampa reikalinga slauga. Žmonės, kurie iki ligos buvo aktyvūs, savarankiškai priimdavo sprendimus, labai sunkiai pakelia tai, kad tapo priklausomi nuo kitų. Tai kelia depresiją, apatiją, todėl jiems itin reikalingas artimųjų, draugų palaikymas.

Jeigu ligonis po insulto lieka nesavarankiškas, svarbu užtikrinti visus jo poreikius – kvėpavimą, kraujotaką, mitybą, tuštinimąsi, ramybę ir poilsį. Dažniausi liekamieji insulto reiškiniai – dėl rankos, kojos paralyžiaus žmogus negali judėti, kalbėti, apsitarnauti. Neretai kartu kankina rijimo, suvokimo sutrikimai, kt.

Mityba po insulto

Kadangi svarbus insulto rizikos veiksnys yra aukštas kraujospūdis, tai maistas, koreguojantis kraujospūdį, rekomenduojamas ir patyrusiems insultą ligoniams. Tai reiškia, kad nerekomenduojama valgyti sūriai, riebiai, aštriai, taip pat visų produktų, kurie didina „blogojo“ cholesterolio, cukraus koncentraciją kraujyje. O būtina kasdieninės mitybos dalis – vaisiai ir daržovės. Svarbu gerti pakankamai skysčių. Tinkama mityba po insulto – vienas iš sėkmingo atsigavimo komponentų.

Tačiau dažnai po insulto ligoniui yra sunku kramtyti, ryti, ligonis būna nusilpęs. Tokiu atveju saugiausias mitybos būdas galėtų būti specialios medicininės paskirties maisto produktai „Tonusline“.