ALZHEIMERIO LIGA

Alzheimerio liga – tai lėtinė smegenų liga, kuri pasireiškia progresuojančiais atminties, kalbos ir elgesio sutrikimais. Liga vystosi palaipsniui, kol galiausiai dėl minėtų sutrikimų ligoniai tampa visiškai nesavarankiški.

senior woman 90 years old being fed by a nurse

Ligos pasekmės

Pasaulyje Alzheimerio liga serga daugiau kaip 35 mln. žmonių. Visuomenei senstant, šios ligos kamuojamų žmonių skaičius nuolat didėja. Tarp 85-erių metų sulaukusių asmenų ir vyresnių šia liga serga kas trečias. Manoma, kad Lietuvoje gydoma tik 10 proc. visų sergančiųjų. Kol kas Alzheimerio liga nepagydoma. Ligai progresuojant, pacientas reikalauja vis didesnės priežiūros, kuri galiausiai tampa reikalinga 24 val. per parą. Sergantiesiems šia liga po truputį nyksta daugelio sričių funkcijos, tarp jų atmintis, protavimas, bendravimas ir gebėjimas atlikti kasdienius darbus. Vėlyvose stadijose jie visiškai praranda gebėjimą galvoti, kalbėti, judėti, suvokti.

Sergantieji Alzheimerio liga nuo diagnozės nustatymo pradžios vidutiniškai gyvena 8–10 metų, bet liga gali trukti net ir du dešimtmečius. Tai sunki liga ir sergančiajam, ir jį slaugančiam asmeniui.

Mityba sergant Alzheimerio liga

Kaip jau minėjome, ligai progresuojant, ligonis tampa visiškai priklausomas nuo aplinkinių. Atminties sutrikimas, užmaršumas pasireiškia ne tik tuo, kad žmogus pamiršta, kur padėti daiktai, vaikų vardus, bet ir tuo, kad pamiršta buitinius įgūdžius – nusiprausti, pavalgyti, kt. Dažnai tokie ligoniai arba valgo mažai, nes pamiršta pavalgyti, arba, priešingai – daug, nes pamiršta, kad valgė. Sergantieji gali pamiršti ir kad reikia kramtyti, ryti maistą. Taigi juos gali varginti disfagija (pasunkėjęs rijimas). Tokiems ligoniams reikėtų ruošti susmulkintą, sutrintą, košių, tyrelių pavidalo maistą. Alzheimerio liga sergantiems ligoniams apetitas gali sumažėti ir dėl to, kad jie mažai juda, nuolat guli. Todėl svarbu stebėti, ar ligoniui nekrenta svoris.

Visose ligos stadijoje mitybai tenka svarbi grandis. Juk tinkama mityba gali padėti ligoniui geriau jaustis, o nuolatinis organizmo aprūpinimas visomis būtinomis medžiagomis – padėti kovoti su liga.

Mokslininkai nustatė, kad sergant Alzheimerio liga rekomenduojama vengti maisto produktų, kuriuose gausu sočiųjų riebalų rūgščių (sviesto, pusfabrikačių, ledų, raudonos mėsos, kt.). Sergantiesiems rekomenduojama daugiau vartoti produktų, kuriuose daug vitaminų E, C, seleno. Taip pat reikia stebėti, kad jie gertų pakankamai skysčių, kad neištiktų dehidratacija, nes sergantieji Alzheimerio liga dažnai pamiršta gerti arba, ligai smarkiai progresuojant, net nesupranta, kad juos troškina.

Subalansuotai sergančiųjų Alzheimerio liga mitybai specialistai rekomenduoja „Tonusline“ mitybos klinikos specialiosios medicininės paskirties maisto produktus, sukurtus pagal individualius sergančiųjų Alzheimerio liga poreikius (turintiems rijimo ar virškinimo problemų, dehidratacijos prevencijai, taip pat tokiems Alzheimerio liga sergantiems ligoniams, kurie kartu serga ir diabetu).